Biudžetinė įstaiga, kodas juridinių asmenų registre 290532510, Lieporių g. 2, LT-78244 Šiauliai Tel./faks. (8 41) 552748, 8 695 07264, el. p. sauletekis@sauletekis.lt
FIZINIO AKTYVUMO SVARBA IR NAUDA

Data: 2023-02-13

Atlikus „Saulėtekio“ gimnazijos mokinių sveikatos rodiklių apžvalgą, nustatyta, kad apie 28 proc. visų mokinių turi per didelį kūno masės indeksą. Iš jų 14,8 proc. mokinių turi antsvorio, o 13,4 proc. paauglių yra nutukę. 11,3 proc. gimnazistų turi per mažą kūno masės indeksą. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, ragina atkreipti dėmesį į šią situaciją ir primena, kad fizinis aktyvumas yra svarbus dėl daugelio priežasčių, įskaitant ligos rizikos mažinimą, ilgaamžiškumo ilginimą ir optimalios psichinės bei fizinės savijautos skatinimą. Pagarba ir meilė savo kūnui yra labai svarbi.

Daugelis ne tik yra girdėję posakį „Sveikata – brangiausias turtas!“, bet ir įsitikinę jo teisingumu. Kai prispaudus ligai ar tiesiog užklupus kokiam nelemtam negalavimui atsiduriama poliklinikoje ar ligoninės palatoje, prisimenama ši senolių išmintis ir dar kartą įsitikinama, kad sveikata iš tiesų yra brangesnė už bet kokius turtus. Dažnas savo sveikatai skiria nemažai dėmesio, tačiau profilaktiniai sveikatos stiprinimo metodai yra labai svarbus dalykas ir dažnai užbėga už akių įvairioms ligoms ar negalavimams.

Vienas iš pagrindinių sveikatos stiprinimo metodų – fizinis aktyvumas. Reikia suprasti, kad visi be išimties esame priversti judėti!

Fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių organizmo energijos sunaudojimo veiksnių ir todėl yra svarbus organizmo energijos balansui palaikyti. Fiziškai aktyvūs žmonės paprastai būna geresnės nuotaikos, pozityvesnės nuomonės apie gyvenimą, darbą, politiką, sportuojantys mokiniai geriau mokosi, pasižymi aukštesne saviverte, rečiau turi žalingų įpročių. Reguliari fizinė veikla gali skatinti kaulų ir raumenų augimą, lavinti judesių koordinaciją ir pusiausvyrą, stiprinti širdies ir kraujagyslių sistemą, teigiamai veikti kvėpavimo sistemą, virškinimo sistemos darbą, pagerinti medžiagų apykaitą raumenų ląstelėse, judėjimo – atramos aparato struktūrą ir funkcijas, pagerinti sąnarių sandarą ir funkciją, stiprinti širdies raumenį, teigiamai veikti kraujospūdį ir pan.

Fizinis aktyvumas, mankšta ir sportas nėra tas pats. Žmogus, kuris nemėgsta sportuoti ar mankštintis, vis tiek gali būti fiziškai aktyvus!

 • Fizinis aktyvumas – bet koks žmogaus kūno judėjimas, per kurį energijos išeikvojama daugiau nei esant ramybės būsenoje (ėjimas į mokyklą, darbą, aktyvumas pamokų ar darbo pertraukų metu, ūkio darbai namuose ir pan.)
 • Mankšta – planingi ir struktūrizuoti pasikartojantys judesiai, didinantys fizinį pajėgumą ir stiprinantys sveikatą.
 • Sportas – pagal tam tikras taisykles organizuota aktyvi fizinė veikla, kuria užsiimant paprastai varžomasi su kitais.

Šiuo metu labai svarbu išlaikyti tinkamą fizinę ir psichinę sveikatą, todėl paaugliai turi būti kiek įmanoma fiziškai aktyvūs ir laikytis bendrųjų fizinio aktyvumo rekomendacijų:

1. Paaugliai kasdien turi sukaupti mažiausiai 60 min. vidutinio ar didelio intensyvumo fizinės

veiklos. Žodis „sukaupti“ atitinka šiuolaikinio sporto fiziologijos reikalavimus ir leidžia tas 60 min. fizinės veiklos išskaidyti į 2 kartus po 30 min., ar net 4 kartus po 15 min.

2. Kad būtų gauta papildomos naudos sveikatai, fizinės veiklos laikas turi būti ilgesnis nei 60 min. kasdien.

3. Didžioji dalis kasdienės fizinės veiklos turi būti aerobinė fizinė veikla. Kad padidėtų raumenų jėga ir kaulų tvirtumas, didelio intensyvumo veikla turi būti taikoma ne rečiau kaip 3 kartus per savaitę.

Viena iš fizinio aktyvumo rūšių – šiaurietiškasis ėjimas.

Šiaurietiškasis ėjimas – vaikščiojimas, atsispiriant lazdomis – populiarus visame pasaulyje, kaip aktyvaus laisvalaikio leidimo, kūno ir sielos sveikatinimo būdas. Tai yra prieinama ir naudinga visiems, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, sveikatos būklės ar fizinio pasirengimo. Tai ne tik raumenis sutvirtinantis ir sąnarius mankštinantis užsiėmimas, bet ir širdies darbą gerinanti mankšta.

Poveikis sveikatai:

 • Maždaug po 30 minučių aktyvios aerobinės veiklos organizmas išskiria vadinamuosius laimės hormonus – serotoniną ir endorfiną. Šios medžiagos veikia atpalaiduojančiai, o išsiskyręs dopaminas žadina fantaziją ir kūrybiškumą.
 • Tyrimų duomenimis, šiaurietiškasis ėjimas padeda sudeginti iki 70 proc. daugiau kalorijų bei sunaudoti daugiau deguonies negu paprastas ėjimas be lazdų tokiu pat greičiu.
 • Einant šiaurietiškuoju žingsniu, dirba per 90 proc. kūno raumenų, išnaudojamos ne tik kojos, bet ir rankos bei viršutinė kūno dalis. Ėjimas su lazdomis, skirtingai nei bėgimas, nuima dalį krūvio, tenkančio kojų sąnariams ir nugarai, o teisingai atliekami judesiai atpalaiduoja kaklo ir pečių raumenis.
 • Šiaurietiškasis ėjimas ne tik padeda įveikti nugaros skausmus, kovoti su antsvorio problemomis, turi teigiamą poveikį širdies darbui, bet ir gerina nervų bei imuninę sistemą. Padeda kraujotakos ir kvėpavimo sistemai, gerina plaučių savybę pasisavinti deguonį, stiprina širdies raumenį, mažina kraujospūdį, širdies infarkto ir krešulių susidarymo galimybę bei mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje.
 • Šiaurietiškasis ėjimas stiprina raumenis, sąnarius ir raiščius daro elastingesnius, stiprina kaulus, mažina osteoporozės tikimybę. Jis reguliuoja žarnyno veiklą, mažina stresą, gerina miegą, susikaupimo ir pastabumo savybes.
 • Šiaurietiškasis ėjimas yra veiksmingas gydant kvėpavimo ir kraujotakos sutrikimus, stuburo, Parkinsono ir Alzheimerio ligas, osteoporozę. Jis taip pat puikiai tinka vyresnio amžiaus bei antsvorio turintiems žmonėms. Kaip bendro fizinio pasiruošimo ar reabilitacijos po traumų priemonė dažnai taikomas ir sporte.
 • Ugdoma ištvermė, ilgiau išliekama gyvybingais, darbingais.

Tinkamai apsirengus, šiaurietiškąjį ėjimą galima praktikuoti bet kokiu oru ir bet kuriuo metų laiku.

Svarbiausia – išsirinkti tinkamas šiaurietiškojo ėjimo lazdas!

Specialios ėjimo lazdos yra tuščiavidurio į apačią smailėjančio vamzdelio formos, gaminamos iš stiklo ir anglies pluošto. Lazdos būna fiksuoto arba reguliuojamo ilgio (teleskopinės). Jos turi būti tvirtos, lengvos ir turėti tam tikros formos dirželį (pirštinėlę).

Atkreipiame dėmesį, kad šiaurietiškojo ėjimo lazdos skiriasi nuo kalnų, paprastų vaikščiojimo ar slidinėjimo lazdų. Pastebima, kad net ir dideli prekybininkai tiek parduotuvėse, tiek ir internete dažnai šito neskiria ir paprasčiausias vaikščiojimo (trekking) ar kopimo į kalnus lazdas įvardina šiaurietiškojo ėjimo lazdomis.

Lazdų ilgis yra labai svarbus ir individualus kiekvienam sportuojančiam. Tinkamą lazdų ilgį galima apskaičiuoti pagal formulę: lazdos ilgis ꞊ ūgis x 0,66.

Kiek judėti?

 • Paaugliai vidutinio intensyvumo fizinėje veikloje turi dalyvauti ne mažiau 60 minučių kasdien ir 2-3 k./sav. skirti jėgos, lankstumo, vikrumo pratimams.
 • Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kasdien nueiti ne mažiau kaip 10 tūkstančių žingsnių (apie 6-7 km), įskaitant ir dienos eigoje padarytų žingsnių skaičių.

Teisingos ėjimo technikos rekomenduojama išmokti specialiuose mokymuose. Mokymų metu yra suteikiama informacija apie šiaurietiškojo ėjimo teigiamą poveikį sveikatai, tinkamą šiaurietiškojo ėjimo inventoriaus pasirinkimą bei mokoma šiaurietiškojo ėjimo bazinių žingsnių.

Visuomenės sveikatos specialistė Skaistė kviečia būti aktyviais, daugiau laiko praleisti gamtoje su sau mielais žmonėmis ir pažada, kad nuo kovo mėnesio susitiks su visais norinčiais išbandyti šiaurietiškojo ėjimo lazdas.

 

Pagal Šiaulių r. sav. VSB pateiktą informaciją paruošė visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Skaistė Drupė


Visuomenės sveikatos specialistė Skaistė Drupė
Kita informacijaKita informacija

2023-09-22 Neformaliojo švietimo pristatymas

   Rugsėjo 21 dieną „Saulėtekio“ gimnazijoje buvo pristatyti neformaliojo švietimo būreliai. Visus susirinkusius pasveikino muzikinė grupė „Šaukštai po pietų“ ir jų vadovas Mantas Babrauskas. Gimnazijoje platus neformaliojo švietimo pasirinkimas, mokiniai galės dalyvauti meno srities būreliuose: Dailės studijų, Dizaino, Teatro studijų ir Lėlių teatro , instrumentinės ir vokalinės grupės veiklose. Siūloma susipažinti su Jaunojo žurnalisto darbu bei fotografijos gudrybėmis. Norintys galės mokytis mokinių bendrovėje kurti savo verslą. Robotikos būrelyje mokiniai konstruos robotus. Jie mokysis programavimo, konstravimo, mechanikos dėsnių. Robotams valdyti mokiniai naudos „Arduino“ mikrovaldiklį ir įvairius jutiklius. Sportas - taip pat mūsų gimnazijos dalis, tad gimnazistų laukia net penki sporto būreliai: Joga, Regbis, Krepšinis, TRX, Tinklinis. Tad kviečiame visus išsirinkti norimą ir mėgstamą veiklą ir aktyviai dalyvautiNUOTRAUKOS>>>2023-09-21 „Saulėtekio“ gimnazijos I ir IV klasių gimnazistų tėvelių dėmesiui!

Rugsėjo 28 dieną gimnazijoje vyks I ir IV klasių mokinių tėvų susirinkimas.

I klasės
18.00
  Susitikimas su gimnazijos administracija (aktų salė).
18.45  Susitikimas su klasės vadovu:
            Ia kl. (227 kab.),  Ib kl. (329 kab.),  Ic kl. (310 kab.), Id kl. (314 kab.).

IV klasės
18.00
 susitikimas su klasės vadovu:
           IVa kl. (308 kab.), IVb kl. (323 kab.), IVc kl. (208 kab.).
18.45  Susitikimas  su gimnazijos administracija (aktų salėje).2023-09-15 Pirmokų krikštynos

   Pirmokų krikštynos - viena iš svarbiausių „Saulėtekio“ gimnazijos tradicijų, kurios metu mūsų jauniausieji tampa tikrais didelio kolektyvo nariais. Todėl būtent rugsėjo 13 d. tai ir įvyko! Visi su gera nuotaika važiavome į Miego klinikas, kur pirmokai su savo klasių draugais bei sugalvotais šūkiais pradėjo šią gražią šventę. Jaunieji gimnazistai tikrai smagiai praleido laiką, įvykdė mūsų parlamento sugalvotas užduotis, su kūno kultūros mokytojais rungėsi smagiose estafetėse. Tokiu būdu išmoko dirbti komandoje bei labiau susidraugavo su savo bendraklasiais. Pabaigoje, po skanių pietų, pasidalino savo įspūdžiais ir buvo apdovanoti. Virvės traukimo nugalėtojais tapo 1c klasė, o estafetes laimėjo 1a, nuo jų neatsiliko 1b ir 1d klasės. Sveikiname ir džiaugiamės visais dalyvavusiais!  NUOTRAUKOS>>>2023-09-12 NACIONALINIS JUDUMO IŠŠŪKIS!

Dalyvauti iššūkyje kviečiama visą mokyklos bendruomenė: mokiniai, jų šeimos, pedagogai ir darbuotojai.

Kurkime sveikesnius įpročius ir eikime visi už SAVO/MŪSŲ MOKYKLĄ, nes aktyviausių bendruomenių laukia specialūs apdovanojimai LR Prezidentūroje.

Iššūkis vyksta programėlėje #walk15. Kaip prisijungti?

 • Spauskite šią nuorodą savo telefone: https://walk15.app/.../5fbf78ae-461e-4076-9bf9-beaa7bf6c35c
 • Parsisiųskite programėlę.
 • Pasirinkite Šiaulių "Saulėtekio" gimnaziją, MOKYKLŲ IŠŠŪKĮ ir stenkitės kasdien nužingsniuoti bent 10000 žingsnių.
 • Pakvieskite kuo daugiau draugų, bendruomenės narių.

Jungiamės jau dabar, o varžomės su kitomis mokyklomis nuo rugsėjo 15 d.!

Gero visiems ėjimo už MŪSŲ VISŲ mokyklą!2023-09-11 Šiaulių miesto gimtadienio eisena

   Kaip džiugu, kad jau tradiciškai „Saulėtekio“ gimnazijos mokiniai, mokytojai bei administracija aktyviai įsitraukė į Šiaulių miesto gimtadienio renginius. Vienas iš jų nuotaikinga įvairių organizacijų, bendrovių, mokymo įstaigų atstovų eisena. Puikiai nusiteikę šventinės eisenos dalyviai savo puošnia ir originalia apranga bei atributais džiugino šiauliečius bei miesto svečius.

   Mūsų gimnazijos atstovai eisenoje Šiaulių estrados link nuotaikingai judėjo šokio ritmu, vedami artėjančių 2024-ųjų metų simbolio Drakono, kurį kūrė IIIb klasės mokiniai Ugnė Gočelkytė, Kamilė Sausdravaitė, Lukas Kriaučiūnas ir jų dailės mokytoja Rasa Prišmontienė (tai buvo jų projektinis darbas). Parengti drakoną miesto eisenai padėjo architektų firma iš LondonoMy Room in The Garden". Labai dėkojame visiems aktyviems ir pilietiškiems saulėtekiečiams, kurie myli savo miestą, nori būti jo dalimi ir dalyvauja įvairiuose renginiuose.  NUOTRAUKOS>>>2023-09-07 Mokslo ir žinių dienos šventė „Saulėtekio“ gimnazijos suaugusiųjų mokymo skyriuje

   Saulėta, nerūpestinga vasara užleido vietą rudeniui, o jis kasmet prasideda ypatinga švente – Mokslo ir žinių diena, sukvietusia „Saulėtekio“ gimnazijos suaugusiųjų mokymo skyriaus mokinius ir mokytojus į smagų mokslo metų pradžios vakarą. Visus susirinkusiuosius sveikino ir darbingų, atsakingų bei įsimintinų mokslo metų linkėjo gimnazijos direktorė Jūratė Rimkuvienė ir IV gimnazijos klasių auklėtojas Audrius Mickevičius. Šventišką vakaro nuotaiką muzikos garsais ir muoširdžiais žodžiais sukūrė IVSv klasės mokinė Dana Murškienė ir muzikos mokytojas Rolandas Janušas, neformaliojo ugdymo organizatorė Lina JokubauskienėNUOTRAUKOS>>>

   Sėkmingo naujų mokslo metų starto!2023-09-05 Mokslo ir žinių šventė

   Rugsėjis sugrąžina mus visus iš vasaros. Rugsėjis žengia naują žingsnį, kuris dovanoja gražią ir prasmingą Mokslo ir žinių šventę. Saulėtą ir gražų šventinį rytą visą vasarą snūduriavęs gimnazijos kiemelis nubudo. Jį pripildė kalbos, juokas, džiaugsmo šūksniai, sveikinimai, plojimai ir muzika. Gimnazijos bendruomenę pasveikino daina ir į vasarą sugrąžino Augustė Pron. Direktorė Jūratė Rimkuvienė, linkėdama darbingų, atsakingų, kūrybingų ir įsimintinų mokslo metų, iškilmingai kreipėsi į visus mokinius, jų tėvelius, mokytojus. Šventinę muzikinę nuotaiką dovanojo Sofija Zujeva ir jos muzikos vadovas Rolandas Janušas.

   Mokinių parlamentas paskelbė 2022-2023m m. Šauniausios klasės konkurso nugalėtojus. I vietą laimėjo IIa klasė, kuriai skirta net 290 eurų kelionei po Lietuvą! Sveikiname nugalėtojus! Gimnazijos abiturientai pažadėjo puikiai išlaikyti egzaminus ir būti pavyzdžiu jaunesniems draugams.

   Rugsėjo šventę vainikavo muzikinė grupė „Šaukštai po pietų“ Ačiū mūsų pirmokams: solistui Kasparui Kauneckui, gitaristams Vilui Kerežiui ir Simonui Jocui bei jų vadovui Mantui Babrauskui.

   Geriausia, ką galime duoti kitiems, tai laikas, dėmesys, padrąsinantis žodis, nuoširdi šypsena. Dalinkimės tuo vieni su kitais, kad naujieji mokslo metai būtų prasmingi, įdomūs ir kūrybingi.   NUOTRAUKOS>>>   VIDEO iš DRONO>>>2023-09-05 Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos suaugusiųjų mokymo skyrius kviečia mokytis

   Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazija kviečia mokytis Suaugusiuosius kasdieniniu, nuotoliniu, neakivaizdiniu ar savarankišku mokymo proceso organizavimo būdu:
 • siekiant įgyti aukštesnio lygmens išsilavinimą: pradinį, pagrindinį ar vidurinį (nebaigus pradinio, pagrindinio ar vidurinio ugdymo programos);
 • pakartotinai mokytis pagal vidurinio ugdymo programą ir geriau pasirengti studijoms.


2023-06-13 Pokyčiai mūsų įgyvendinamame projekte „Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos sporto aikštyno atnaujinimas“
    Labai pozityvūs pokyčiai vyksta su mūsų įgyvendinamu Nacionalinės sporto agentūros projektu „Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos sporto aikštyno atnaujinimas“, Nr. SP2021-1-094. Stadiono atnaujinimo darbai atliekami pagal planą ir labai sėkmingai. Stadiono įrengimo darbai jau perėjo į naują etapą, baigiami ruošti pagrindai dirbtinei žolei kloti ir jau baigiamos įrengti stadiono prieigos. Norime pasidžiaugti mūsų darbų rangovo UAB Grindinio sprendimai profesionalumu.
   Taip pat dar kartą norime padėkoti Šiaulių miesto savivaldybei, kuri visada reaguoja į projekte metu iškylančius sunkumus. Esame dėkingi savivaldybės administracijai už pagalbą. Prie projekto įgyvendinimo prisideda regbio klubas „Baltrex-Šiauliai“. Su regbio klubu bendradarbiavimas vyksta jau keletą metų ir tai laiko patikrinta bendrystė, o naujas stadionas turėtų ženkliai pagerinti jaunųjų sportininkų ir klubo vyrų sportavimo galimybes.
   Šio projekto partneriai taip yra Šiaulių lopšelis-darželis „Bitė”, Šiaulių "Spindulio" ugdymo centras ir Lieporių Bendruomenės Centras Šiauliai.
   Šis stadionas bus atviras visiems. Šalia stadiono bus įrengtos ir kitos sportui ir laisvalaikiui leisti skirtos erdvės.
:: Nuotrauka-1 :: Nuotrauka-2 ::
Socialiniai partneriaiFacebook

Paieška

Vardadieniai
Šiandien vardadienius švenčia

Galintas
Galintė
Linas
Teklė

Lankomumas
Detaliau >>>

Egzaminatorius