Biudžetinė įstaiga, kodas juridinių asmenų registre 290532510, Lieporių g. 2, LT-78244 Šiauliai Tel./faks. (8 41) 552748, 8 695 07264, el. p. sauletekis@sauletekis.lt

Biomedicinos mokslų krypties tarpdalykinis projektas „Tiriu ir saugau gamtą“Biomedicinos mokslų krypties tarpdalykinis projektas „Tiriu ir saugau gamtą“

2015/2016 m.m. dvylika Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos jaunųjų tyrėjų bendradarbiaudami su Šiaulių universitetu vykdo biomedicinos mokslų krypties tapdalykinį projektą „Tiriu ir saugau gamtą“. Projekto organizatoriai ir vykdytojai: gimnazijos biologijos mokytoja Danguolė Vaičekauskienė, anglų kalbos mokytoja Kristina Urbonienė, ŠU technologijos ir gamtos mokslų fakulteto lektorė dr. Laura Šukienė ir ŠU technologijos ir gamtos mokslų fakulteto lektorius dr. Martynas Kazlauskas.

   Šis projektas padės atskleisti gabiuosius mokinius ir ugdyti jų kompetencijas. Jo metu bus įgyta žinių ir patobulinti gebėjimai, kurie būtini atliekant mokslinius tyrimus. Projekto veiklos suteiks daugiau saviraiškos galimybių gabiems mokiniams, plėtos jų kūrybines galias, padės planuoti mokslinę pasaulėžiūrą, skatins rinktis tyrėjo profesiją. Projektas bus vykdomas ne tik gimnazijoje, bet ir kitose edukacinėse aplinkose. Jo metu mokiniai analizuos mokslinę literatūrą, įvairiausius IT šaltinius savo gimtąja bei užsienio kalbomis, atliks praktinius tyrimus mokslinėse laboratorijose, dalyvaus akcijose, dalinsis gerąja patirtimi su gimnazijos, miesto ir respublikos mokiniais ir mokytojais gimtąja ir anglų kalbomis.

    Pirmasis projekto susitikimas vyko šių metų rugsėjo 9 dieną Šiaulių universiteto technologijos ir gamtos mokslų fakultete. Tai buvo įžanga į mūsų bendradarbiavimą, susipažinimas su organizatoriais, būsimo metų veiklos plano apžvalga. Tiesa, šiame pastate teko lankytis ir anksčiau, klausyti įvairių paskaitų, viena įsimintiniausių - apie žiedadulkes. Na, o dabar „Saulėtekio“ jaunųjų tyrėjų komanda pirmiausia tirs dumblius.

    Antrojo susitikimo, kuris vyko šių metų rugsėjo 16 dieną, tikslas buvo surinkti tyrimams atlikti reikalingą literatūrą. Įgyvendinimo vieta - Šiaulių universiteto biblioteka. Juk dažniausiai prieš pradedant kiekvieną tyrimą pirmiausia ieškoma ir analizuojama literatūra. Mes šios taisyklės nelaužėme, smalsiai ieškojome literatūros apie dumblių tyrimo būdus. Ši informacija ateityje padės pasirinkti tinkamiausią būdą (metodą) tyrimams, žinosime, kokias priemones reikia pasiimti į ekspediciją ir ką daryti jos metu. Ieškojome literatūros apie Lietuvos gėluosiuose vandenyse aptinkamus dumblius, svarbiausia ta informacija, kuri padės juos atpažinti ir nuspręsti, ką iš jų buvimo galime pasakyti apie vandens kokybę. Informacijos radimui naudojomės šiais ištekliais: elektroniniu katalogu, prenumeruojamos, testuojamos ir atviros prieigos duomenų bazėmis, mediateka, skaityklomis ir visu tuo, ką rekomendavo bibliotekos darbuotojai. Mūsų darbo pradžios raktažodžiai: hidrobiologija, algologija, dumbliai/ žaliadumbliai, fitoplanktonas, fitoperifitonas ir t.t., padėjo greičiau rasti naudingos informacijos. Buvome suskirstyti į grupes, siekėme tų pačių tikslų, užduoties laikui pasibaigus susėdome ir viską aptarėme. Vieni gimnazistai literatūros rado mažiau, kiti daugiau, tačiau visoms mūsų grupelėms sunkiausia buvo rasti informacijos apie tai, kaip yra „gaudomi“ dumbliai.  Juokavome, kad mokslininkai dažniau pateikia tyrimų rezultatus, o ne tokią svarbią pradžios informaciją.

    Visas „kortas atvertė“ trečiasis mūsų susitikimas, įvykęs šių metų rugsėjo 23 dieną, gamtoje. Štai būtent tada išsiaiškinome, kaip yra „gaudomi“ dumbliai. Dumbliai (lot. Algae) – eukarijų domeno protistų karalystės keleto skirtingų gyvų organizmų grupių bendras pavadinimas. Šios dienos tikslas - paimti mėginius tolimesniam tyrimui. Pirmuosius du ėmėme iš vietos, kur Kulpė įteka į Prūdelį. Ant dviejų mėginių indelių užrašėme atskyrimo informaciją. Prisėmėme upės vandens. Nuo keleto iš vandens ištrauktų akmenukų šepetuku gramdėme dumblius ir taip pamažu skalaudami tirštinome mūsų imtų mėginių vandenį. Įpylėme kelis lašus jodo tirpalo. Taip pat buvo būtina užsirašyti tyrimo vietos koordinates bei tiriamo upelio vandens temperatūrą. Kuo daugiau duomenų, tuo naudingesnis, tikslesnis tyrimas ir, žinoma, daugiau galutinių išvadų. Perėję į kitą tyrimo vietą, kur Kulpė įteka į Talkšą, išmatavę upelio vandens temperatūrą iškart pastebėjome, kad šioje vietoje temperatūra vienu laipsniu aukštesnė. Vėl ėmėme mėginius tolimesniam tyrimui, kurį vykdysime Šiaulių universiteto laboratorijoje.

    Kiek daug klausimų kyla, kiek daug norima ištirti, kiek išsiaiškinti, kiek naujo sužinoti ir pritaikyti... O viskas dar tik prasideda...

    Nuotraukos>>>

IIIa klasės gimnazistė Teodora Plepytė

 

 

2015-12-09 Respublikinė gamtos mokslų 8-12 klasių mokinių mokslinė-praktinė konferencija „Gamtamokslinių tyrimų ir eksperimentų įvairovė“ plačiau >>>

2015-12-17 Mokomoji - pažintinė išvyka į Klaipėdos universiteto mokslinį tiriamąjį laivą „Mintis“ plačiau >>>

2016-04-25 Mokomoji - pažintinė išvyka į Kurtuvėnų regioninį parką plačiau >>>

2016-05-16 Invazinių augalų naikinimas plačiau >>>




















Socialiniai partneriai



Facebook

Paieška





Vardadieniai
Šiandien vardadienius švenčia

Rimkantas
Girmantė
Sikstas
Odeta

Lankomumas
Detaliau >>>

Egzaminatorius