Užgavėnių kaukių parodaUžgavėnių kaukių paroda
Projekto „Paveldas – pilietis – tauta“ dalyviai, Šiaulių „Saulėtekio“ vidurinės mokyklos folkloro ansamblio „Vieversėlis“ mokiniai 2008 m. sausio mėn. 18 – kovo 29 d. Šiaulių „Aušros“ muziejuje vykusioje Užgavėnių kaukių parodoje „Kaukės ir gyvūnai“ pristatė pačių gamintas, gyvūnus vaizduojančias Užgavėnių kaukes: ožį, arklį, gervę, mešką bei Užgavėnių personažų lėles. Šios grupės kaukių Lietuvos muziejuose yra mažiausiai arba visai nėra dėl jų technologinio sudėtingumo, specifikos, ilgaamžiškumo, skirtingai nei iš medžio drožtų, vaizduojančių ubagą, žydą ar velnią. Siekiant išsaugoti bei tęsti kultūros paveldo tradicijas, būdingas Žemaitijai ir visai Šiaurės Lietuvai, buvo „sukviestos“ ne tik Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomos, bet ir pagal etnografinius aprašus specialiai šiai parodai rekonstruotos ar šiandien naudojamos kaukės.
Parodos lankytojams skirta edukacinė programa „Kaip būti kauke“. Šia edukacine veikla mėginama spręsti vieną iš opiausių Užgavėnių šventės išlikimo ir tęstinumo problemų – kūrybiškumo ir teatrinės improvizacijos ugdymą: kaip būti persirengėliu, kaip keičiasi žodžiai, elgsena užsidėjus ubago, daktaro, ožio ar kito personažo kaukę, kokie svarbiausi tapatinimosi su kauke elementai. Tad kodėl vienais ar kitais gyvūnais yra persirengiama per Užgavėnes? Remiantis etnologų Arūno Vaicekausko bei Ingos Kriščiūnienės darbais, visiems zoomorfiniams personažams būdingas vaizdavimo sąlygiškumas, dažniausiai jie atlikdavo pramoginio pobūdžio arba natūralų gyvūnų elgesį pamėgdžiojančius veiksmus, o samprotauti apie zoomorfinių personažų ryšius su toteminiais tikėjimais galima tik atsižvelgus į kiekvieno jų kilmę.
Nuo gyvūno iki kaukės, per įvairialypes gamtos bei kultūros sampynas, ne visada iki galo aiškias, kuriomis yra įprasminama žmogaus veikla kasdienybėje ir šventėje, yra einama šios Užgavėnių kaukių parodos taku...