Viešėjo lenkų fotografas D. Rypniewski
Birželio 16 d. mokykloje viešėjo lenkų fotografas D. Rypniewski. Jis papasakojo apie Lenkijoje organizuojamą konkursą „Muziejiniai susitikimai su fotografija“. Susitikimą organizavo dailės mokytoja Rasa Prišmontienė. Fotografijos muziejuje bus atidaryta tarptautinio vaikų ir jaunimo fotografijų konkurso „Muziejiniai susitikimai su fotografija“ laureatų darbų paroda. Joje pristatoma per šimtą geriausių darbų, kuriuose jaunieji fotografai bandė savitai pažvelgti į praeities objektus, ieškoti jų ryšio su šiandiena. Per devynerius nuo 2001 m. pradėto rengti konkurso metus jame dalyvavo 2 300 jaunų žmonių, pateikusių 12 tūkstančių 500 darbų. Šiame konkurse dalyvavo ir ne vienas mūsų mokyklos mokinys.
Plačiau apie konkursą
„Muziejiniai susitikimai su fotografija“ – tai tarptautinis vaikų ir jaunimo fotografijų konkursas, kurį jau devinti metai organizuoja Lenkijos Košalino muziejus. Renginį, kuriame dalyvauja pradinių, vidurinių mokyklų ir gimnazijų moksleiviai, globoja Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo bei Nacionalinio švietimo ministrai.
Kiekvienais metais baigiamojoje parodoje Košalino muziejuje eksponuojama per 200 darbų, kurie vėliau rodomi įvairiose šalyse. Per devynerius metus daugiau kaip 2 000 geriausių darbų buvo eksponuoti 46 parodose, jaunų žmonių fotografijas galėjo pamatyti apie 87 tūkstančius žmonių įvairiuose Europos miestuose. Jie buvo eksponuoti ir Lietuvoje – Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune.
Kasmet renginys sulaukia vis daugiau dalyvių – 2008 m. jam beveik du tūkstančius darbų pateikė per 400 jaunųjų fotografų iš Anglijos, Baltarusijos, Lenkijos, Lietuvos, Rusijos, Vokietijos ir Slovakijos. Konkurso dalyviai fotografavo muziejų pastatus, ekspozicines bei parodų sales, eksponatus, sodybas, cerkves, koplyčias, medines lūšnas, nebeveikiančius vėjo malūnus, šiaudinius senų namų stogus. Fotografijų motyvais tapo ir senos gatvelės, architektūros detalės, šiuolaikinės ir senovinės skulptūros, seni automobiliai, vis dar veikiantys senieji garvežiai. Jaunieji fotografai neaplenkė nei seniai uždarytų gamyklų, nei nebevarstomų sandėliukų ar senų užmirštų kapinių, stabtelėjo ir įamžino daugelį seniai nebenaudojamų daiktų. Jie neliko abejingi ir galerijų lankytojams, edukacinių programų dalyviams, žmonėms, vilkintiems istorinius ir tautinius kostiumus bei puoselėjantiems senąsias tradicijas.
Dauguma fotografijų dokumentuoja nūdieną, nors dalį jų galima pripažinti pavykusiais meno kūriniais. Darbai verčia mąstyti apie muziejų paskirtį, jų funkcijas. Vieni darbai stebina, kiti moko, koks įvairialypis yra meno pasaulis ir kaip įvairiai galima apie jį kalbėti.
Kiekvienam konkursui pateikiamos vis tobulesnės fotografijos, naudojama vis geresnė technika. Kasmet gausėja skaitmeninių fotografijų. Vis dėlto keletas nuostabių darbų leidžia gėrėtis monochrominių atspaudų žavesiu. Be klasika dvelkiančių darbų, yra ir kūrybinių ieškojimų pavyzdžių, kuriems atlikti pasitelkiami ilgesnis ekspozicijos laikas, kameros perkėlimas ekspozicijos metu, grafinių taškų susmulkinimas, kontrasto nebuvimas, giluminio plano išryškinimas, pagalbinis apšvietimas ar bandymai su makrofotografija.
Pasak parodos kuratoriaus D. Rypniewski, konkurso turinį ir pagrindinę idėją atskleidžia tai, kiek pavyko įskiepyti vaikams ir jaunimui poreikį lankyti muziejų, ar organizatoriai rado bendraminčių spręsdami šį klausimą. Geriausiai į tai galėtų atsakyti patys jaunieji menininkai ir su jais dirbantys pedagogai. Neabejotinai daug pasako ir pačios fotografijos.
Konkursas „Muziejiniai susitikimai su fotografija“ du kartus buvo apdovanotas Lenkijos kultūros ministro skiriama konkurso „Muziejaus metų įvykis“ premija, 2004 m. jam įteiktas Lenkijos kultūros fondo konkurso „Kultūros mokymo projektas“ garbės raštas.
Neatskiriama šio konkurso dalis – pleneras laureatams bei seminaras mokytojams ir laureatus lydintiems asmenims, kiekvienais metais vykstantis antroje rugsėjo pusėje Melno pajūrio kurorte, netoli Košalino.

Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos mokytojų komanda - direktoriaus pavaduotojas ugdymui, istorijos mokytojas Malik Agamalijev, anglų kalbos mokytoja ir IIIa klasės vadovė Tatjana Cukanova, biologijos mokytoja Agnė Rocienė, socialinė pedagogė ir Id klasės vadovė Jurgita Kerežienė, neformaliojo ugdymo organizatorė ir IIa klasės vadovė Lina Jokubauskienė bei pilietiškumo pagrindų mokytojas, projekto koordinatorius Audrius Mickevičius 2025 metų kovo 10–14 d. dalyvavo Erasmus+ darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo kursuose „Inclusive teaching methods: management of multicultural groups“ Romoje, Italijoje. Erasmus+ projekto „Įtraukties principas - daugiakultūriškumas“ (Nr. 2024-1-LT01-KA122-SCH-000204367), tikslas yra tobulinti ir gerinti mokytojų profesinius įgūdžius, t. y. išmokti kokybiškai įgyvendinti įtraukties principą, akcentuojant daugiakultūriškumą.
Kvalifikacijos tobulinimo kursus vedė Infol Education organizacija lektoriai Giamila Lapponi, Francesco Cuccari, Arianna Lisandro. Lektoriai kalbėjo apie emocinio atpažinimo metodus, įtraukiojo ugdymo metodus, daugiakultūriškumo aspektus ir migrantų ugdymą. Anot jų, įtraukusis ugdymas daugiakultūrinėse grupėse reikalauja ypatingo dėmesio mokinių kultūriniams skirtumams, individualiems poreikiams ir socialinei integracijai. Svarbus kultūrinis sąmoningumas, diferencijuotas ugdymas, bendradarbiavimas, emocinis palaikymas bei visos bendruomenės įsitraukimas. Kursuose dalyvavo Latvijos, Švedijos, Suomijos, Lenkijos mokytojai, su jais diskutavome apie įtraukųjį ugdymą, dirbome grupėse ir generavome naujas idėjas, kaip organizuoti įtraukųjį ugdymą.
Mokytojai ne tik pasisėmė teorinių žinių, bet ir turėjo neįkainojamą galimybę lankytis Romos „Palombini“ mokykloje, kurioje mokosi daugiau nei 1200 mokinių. Mokytojai galėjo iš arti susipažinti su įvairiomis mokymo strategijomis, kai vienu metu reikia mokyti skirtingų užsienio šalių vaikus.
Kvalifikacijos tobulinimo kursų metu Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos mokytojai pagilino ir patobulino įtraukiojo ugdymo metodus, išmoko juos taikyti ugdymo procese, susipažino su kultūriniais Italijos (Romos) aspektais. NUOTRAUKOS>>>
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos Komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.
Vasario 28 d. Šiaulių miesto kultūros centre vyko „Saulėtekio“ gimnazijos XVI abiturientų laidos Šimtadienio šventė.
Pirmoji renginio dalis – ketvirtokų spektaklis „16 norų“. Publika susižavėjusi stebėjo jaunųjų aktorių nuoširdų pasirodymą. Už pagalbą statant spektaklį abiturientai dėkingi mokytojams: teatro mokytojai Linai Jokubauskienei, dailės mokytojai Rasai Prišmontienei, muzikos mokytojai Vilmai Ušinskienei ir šokių mokytojui Liudui Nekrošiui. Dėkingi ir gimnazijos direktorei Jūratei Rimkuvienei už gražius sveikinimus ir palinkėjimus.
Antroji dalis prasidėjo jautria ir jausmus virpinančia abiturientų Augustės ir Domanto daina, jų mokytojas Rolandas Janušas. Šventę tęsė charizmatiška grupė „Šaukštai po pietų“, kurių vadovas M. Babrauskas.
Vienas ryškiausių vakaro momentų – ketvirtokų valsas, savo grakštumu ir elegancija suvirpinęs ne vieną širdį.
Šventės staigmena – abiturientų auklėtojų pasirodymas. IVa klasės auklėtoja Roma Glinskienė, IVb klasės auklėtojas Edmundas Ščavinskas ir IVc klasės auklėtoja Lina Adomaitienė palinkėjo, kad visi ketvirtokų norai pildytųsi ir atliko Adomo Vyšniausko dainą „Jeigu žinai, ko tu nori“. Didžioji staigmena – abiturientų tėvai, kartu su auklėtojais pasirodę scenoje ir atlikę šią dainą.
Ačiū tariame ir trečiokams už dovanotas emocijas, už puikią nuotaiką ir sveikinimus.
Šimtadienis – tai ne tik skaičiai kalendoriuje, bet ir ypatinga tradicija, įprasminanti paskutines mokyklines dienas. Ši šventė ilgam išliks prisiminimuose ir šildys širdis. NUOTRAUKOS>>> DIDELĖ FOTO GALERIJA>>>
Kovo 10 dieną „Saulėtekio“ gimnazijos II aukšto fojė virto ypatinga erdve – čia susirinkę mokiniai ir mokytojai dalyvavo šventinėje akcijoje „Žemėj Lietuvos“, skirtoje Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Gausiai susirinkę dalyviai nekantriai laukė savo eilės pasidalinti gražiausiais lietuvių autorių tekstais, skambėjo jaudinantys žodžiai apie meilę tėvynei, laisvės kainą ir tautos vienybę.
Šiltas bendravimas, jauki atmosfera ir patriotiški tekstai leido kiekvienam pajusti šios dienos svarbą. Kiekvienas skaitovas jautėsi esąs dalis didelės ir vieningos bendruomenės. Iš jaudulio virpančiu balsu skaitomi eilėraščiai dvelkė šiluma ir tikra, nuoširdžia pagarba savo šaliai.
„Mūsų skaitomi tekstai – tai padėka Lietuvai“ – tokia buvo pagrindinė akcijos idėja. Tai buvo ne tik literatūrinė išraiška, bet ir gyvas priminimas, kokia svarbi yra mūsų kalba, istorija ir laisvė.
Po renginio dalyviai dalijosi įspūdžiais, džiaugėsi bendryste ir tuo, kad galėjo prisidėti prie šios prasmingos iniciatyvos. Vieniems tai buvo pirmas toks viešas skaitymas, kiti jau turėjo patirties, tačiau visus suvienijo viena – didžiavimasis savo šalimi ir jos nepriklausomybe. NUOTRAUKOS>>>
Tegul lietuvybės dvasia mus vienija, kelia ir stiprina tikėjimą savo šalimi!