Biudžetinė įstaiga, kodas juridinių asmenų registre 290532510, Lieporių g. 2, LT-78244 Šiauliai Tel./faks. (8 41) 552748, 8 695 07264, el. p. sauletekis@sauletekis.lt
Edukacinė programa - ekologiškų aliejų degustacija ir balzamo gaminimas

Data: 2019-04-18

   Balandžio 16 d.    pirmokai ir antrokai skubėjo į vieną iš seniausių vaistinių Šiaurės Lietuvoje - „Valerijono“ vaistinę, kurioje susipažinome su ekologiškais aliejais ir balzamo gaminimu. Mus pasitiko vaistinės vedėja Almyra Girdenienė. Iš pradžių vedėja papasakojo, kad vaistinė gyvuoja nuo 1870 metų. Vaistinės savininku buvo provizorius Freimanas. Nuo 2013 metų gaminama ekologiška kosmetika.

   Vaistinėje veikia profesionalių gydytojų klinika, ekologiškų produktų krautuvėlė, sveiko maisto arbatinė, kurioje galima išmėginti tradicinės ir netradicinės vegetarinės mitybos virtuvę. Kosmetikos skyriuje galima įsigyti pripažintos visame pasaulyje specializuotos ir gydomosios, vaistinėje gaminamos kosmetikos.

   „Valerijono“ vaistinės kremai – ilgametės patirties, pagarbos gamtai ir žmogui rezultatas. Nuo 2013 metų vaistininkų sukurti ir gaminami „Ekoagros“ sertifikuoti ekologiški kremai atitinka griežčiausius kokybės ir higienos reikalavimus. Nuolat tobulinant jų sudėtį, naudojant inovacijas ir prisitaikant prie rinkos poreikių, vaistinėje gimė idėja sukurti aukštos kokybės ir prabangios natūralios kosmetikos linijos „Razalija“ produktus.

   Pirmoje edukacinės programos dalyje susipažinome su trijų rūšių (sezamo, nakvišų, arbatmedžio) aliejumi. Sužinojome apie aliejaus naudą sveikatai. Kiekvieno iš šių aliejaus ir paragavome. Labiausiai patiko sezamo aliejus. Degustavome kakavos sviestą ir vašką, reikalingą lūpų balzamui.

   Kakavos sviestas – tai blyškios gelsvos spalvos gryniausi valgomi augalinės kilmės riebalai, gaunami iš kakavos pupelių, kurie gaunami ne taip jau lengvai: pupelės fermentuojamos, skrudinamos, tada išlukštenamos. 54–58 proc. po to liekančių nuosėdų ir yra kakavos sviestas.

   Šiame produkte labai daug mineralinių medžiagų – kalcio, kalio, magnio, cinko, mangano, vario bei geležies. Ir visi šie gyvybiškai svarbūs mikroelementai yra lengvai pasisavinamos formos, tad kakavos sviestas laikomas daug veiksmingesniu jų šaltiniu nei vaistinėse pardavinėjami papildai.

   Vaškas – bičių produktas, kuris netirpsta vandenyje. Gali būti šviesios arba tamsios spalvos, priklausomai nuo nektaro spalvos, kurį bitės surinko iš žiedelių. Vaško sudėtyje yra apie 300 įvairių medžiagų, kurių daugumą sudaro sudėtingi eteriai, angliavandeniai, laisvos riebalų rūgštys, aromatinės, dažomosios medžiagos, vanduo.

   Nakvišų aliejus turi daug esminių riebalų rūgščių, tai yra, gama linoleno rūgšties (GLA), dar vadinamos Omega-6. Nakvišų aliejų sudaro iki 15% gama linoleno rūgšties ir 70% linoleno rūgšties, kurią kūnas sintetina į gama linoleno rūgštį.

   Sezamų sėklų aliejuje gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių (Omega-9), saugančių odą ir gleivines nuo išsausėjimo, polinesočiųjų riebalų rūgščių (Omega-6), turinčių savybę reguliuoti uždegiminius procesus, teigiamai veikiančių plaukų augimą, odos struktūrą. Šiame aliejuje taip pat nemažai vitamino E, gerinančio odos išvaizdą ir spalvą, užkertančio kelią susidaryti smulkioms raukšlelėms, bei vitamino K, E .

   Arbatmedžio aliejus laikomas vienu stipriausių ir efektyviausių antiseptikų ir antivirusinių priemonių. Jo priešuždegiminis veikimas 8 kartus stipresnis už karbolio rūgšties. Arbatmedžio aliejus padeda nuo peršalimo, gripo, lūpų pūslelinės ir kitų infekcinių ligų. Jis stiprina imunitetą, gerina virškinimą.

   Antroje programos dalyje gaminome lūpų balzamą. Į indą sudėjome aliejus, kakavos sviestą, vašką ir išlydėme ant kaitinimo plytelės. Liko tik gautą masę supilstyti į indelius. Balzamą pagaminome iš ekologiškų produktų  be konservantų.

   Įgiję daug žinių ir turiningai praleidę laiką grįžome į namus. Tikimės daugiau tokių edukacinių programų, kuriose teorines žinias pritaikome praktikoje. NUOTRAUKOS>>>


Danguolė Norkuvienė ir Jurgita Kizeliauskienė
Kita informacijaKita informacija

2019-06-26 Kviečiame mokytis

Kviečiame mokytis Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijoje!

Prašymai mokytis į laisvas vietas II-IV bei naujai komplektuojamose I (9-ose) klasėse
priimami darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 val. (penktadieniais iki 16.45 val.)
102, 201, 203 kab., Lieporių g. 2, Šiauliai.

Gyvenantiems ne Šiaulių mieste ir norintiems mokytis „Saulėtekio“ gimnazijoje,
 tarpininkaujame dėl apgyvendinimo bendrabutyje.

 Dėl asmeninių pageidavimų ir išsamesnės informacijos prašome
kreiptis tel. (8 41)  55 27 48,
sauletekis@sauletekis.lt.

BIOMEDICINOS MOKSLŲ, ROBOTIKOS, SPORTO KRYPTYS,
4 TARPTAUTINIAI ERASMUS + PROJEKTAI, 18 BŪRELIŲ, NUOTOLINIS MOKYMAS

:: VIDEO - kviečiame mokytis „Saulėtekyje“ ::2018-06-22 Svarbi informacija: Švietimo portalo www.emokykla.lt pasikeitimai

   Visa naudinga informacija mokytojams ir mokiniams dabar – www.emokykla.lt.

   Kviečiame mokytojus ir moksleivius registruotis Švietimo portale, gauti po penkias nemokamas Microsoft Office 365 ProPlus licencijas ir programinę įrangą sudiegti asmeniniuose įrenginiuose.

   Kviečiame jungtis prie mūsų „Facebook“ grupės, kurioje jau yra susibūrusi nemaža švietimu besidominčių bendruomenė.
Socialiniai partneriaiFacebook

Paieška

Mokytojams
El. paštas

video

Vardadieniai
Šiandien vardadienius švenčia

Tolvinas
Neringa
Bernardas

Nusiųsk atviruką

Lankomumas
Detaliau >>>

Egzaminatorius